Marihuana je jedna z najužívanejších drog na svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 147 miliónov ľudí ročne užíva marihuanu. Vo väčšine krajín je táto droga najbežnejšie užívanou psychotropnou (myseľ ovplyvňujúcou) látkou po alkohole.

Na Slovensku sa k užívaniu marihuany hlási v priemere 25% mladých študentov vo veku 16 rokov. Veľa mladých ľudí uverilo, že marihuana je neškodná, pretože je na niektorých miestach legálna. Taktiež veľakrát počuli vyhlásenia typu „marihuana je rastlina, je prírodná, takže nemôže škodiť“. Existuje však mnoho rastlín, ktoré sú z prírody a sú také jedovaté, že môžu človeku ublížiť, dokonca ho zabiť. 

V marihuane sa nachádza vyše 400 chemikálií. Pálenie suchých listov a pukov a vdychovanie dymu z nich do pľúc nie je veľmi „prírodné“. Okrem vdychovania drogy sa do pľúc dostáva množstvo ďalších škodlivých chemikálií.

 

Intoxikácia doslovne znamená „otrávenie skrz príjem toxickej (jedovatej) látky do tela“. Ktorákoľvek látka, ktorá intoxikuje, spôsobuje zmeny v prirodzených procesoch tela a mysle. Droga môže vytvoriť u človeka závislosť, nutnosť brať drogu aj napriek tomu, že poškodzuje jeho telo aj myseľ.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorého úlohou je okrem iného aj schvaľovať nové medicínske prípravky (s cieľom ochrany verejného zdravia) nikdy neschválil fajčenie marihuany ako liek či liečbu na čokoľvek. 

Marihuana je droga a podobne ako všetky ostatné drogy má škodlivé účinky. Niektoré z nich sú: 

* prilbižne 44,7% pravidelných užívateľov marihuany prejde na užívanie ďalších drog

* marihuana s vysokým obsahom THC môže spôsobiť nekontrolovateľné zvracanie a následnú dehydratáciu

* denní užívatelia marihuany s vysokým obsahom THC majú v porovnaní s neužívateľmi päťkrát vyššie riziko, že sa u nich vyvinie psychóza (závažné mentálne ochorenie, často spojené so stratou kontaktu s realitou)

* časté užívanie marihuany pred dosiahnutím 18. roku života môže spôsobiť zníženie IQ

* užívanie marihuany v mladom, tínedžerskom veku, sa spája s nedostatočnými výsledkami vo vzdelávaní, obmedzenými možnosťami získania zamestnania a následne nižšími príjmami

* čím vyšší obsah THC, tým vyššia pravdepodobnosť násilného správania užívateľa

* THC v marihuane narúša nervové bunky v mozgu, čím ovplyvňuje pamäť a môže u osoby spôsobovať tvorbu skreslených spomienok a udalostí

Dobrá správa je, že keď mladí ľudia spoznajú skutočné riziká spojené s užívaním drog, miera užívania drog klesá. Preto je mimoriadne dôležité pokračovať v ich vzdelávaní formou, ktorá je pre nich atraktívna a zároveň mimoriadne efektívna. 

Pozrite si pokles v užívaní marihuany od roku 2012, keď Slovensko bez drog začalo aktívne pôsobiť na slovenských školách s prednáškou PRAVDA O DROGÁCH

Či už ste pedagóg, rodič či starý rodič, odporučte túto prednášku škole, kde učíte, alebo kam chodia vaše deti či vnúčatá, pretože ako raz povedal jeden skvelý hráč amerického fotbalu pán Marshall Faulk: „Drogy sú problém niekoho iného. Až kým nejde o Vaše dieťa. A potom je už príliš  neskoro.“

Ak chcete nahliadnuť, ako to na prednáške vyzerá, klinite sem.

Pre školu si môžete našu BEZPLATNÚ prednášku rezervovať online – kliknite sem.

Zdieľať na Facebooku