Tomáš, Ty si nedávno začal prednášať interaktívnu prednášku PRAVDA O DROGÁCH. Čo ťa k tejto aktivite priviedlo?
Tým, že moderujem od roku 2016 rôzne podujatia a som medzi ľuďmi, tak ma na jednom evente oslovil náš kolega, či by som si vedel predstaviť prednášať o drogách na ZŠ a SŠ. Bez váhania som súhlasil, ale v tom momente som si neuvedomoval, akú zodpovednosť na seba beriem. Dnes som za to rád.

Koľko máš rokov a čomu sa v živote venuješ – čím sa živíš?
Mám 39 rokov. Nedávno som založil eventovú agentúru a som manažér najlepšieho imitátora Michaela Jacksona na svete a spolu s ním šírime medzi ľudí dôležitý odkaz – žiť čestný a čistý život bez drog. Zároveň príležitostne moderujem podujatia a postupne tvorím rôzne projekty do celého sveta.

Ako vnímaš deti či mladých dospievajúcich, ktorým prednášaš?
Otvorene a úprimne? To, čo pozorujem, ma dosť šokuje –  majú veľmi rozhádzané myšlienky, mnohí nemajú žiadny cieľ, a potom sa divíme, že siahajú po drogách. Niečo tu totálne zlyháva. Sú aj výnimky na školách, niektorí študenti mi kladú rôzne otázky ohľadom drog, niektorí sa mi dokonca zdôveria, že sú už závislí a potrebujú radu. Veľmi ma teší ich spätná väzba, aj keď niektorí sa na prednáške pred ostatnými predvádzajú, no keď mi potom napíšu svoju spätnú väzbu, tak som milo prekvapený ich reakciou – tým, čo všetko si vďaka mojej prednáške uvedomili a čo všetko o drogách nevedeli. Najviac ma teší, keď študenti po mojej prednáške urobia rozhodnutie neužívať drogy.
V škole stretávam dosť študentov, ktorí sú na tom zle emočne, nudia sa a nevedia ani prečo sú v škole. Rád by som to hodnotil pozitívnejšie, ale takto to je. Preto som rád, že môžem pomôcť k zlepšeniu aspoň touto formou. Snažím sa ich častokrát rozveseliť a urobiť deň krajší, za čo sú potom radi. Na prednáške sa snažím byť skôr kamarát ako učiteľ – niekto, komu sa môžu zdôveriť.

Mal si už nejakú skutočne vtipnú situáciu v rámci prednášania?
Neviem či je to vtipná situácia, ale keď sa ma prvýkrát študenti opýtali, ako ma môžu volať, ostal som zaskočený, nevedel som či mi majú hovoriť pán učiteľ, ujo alebo Tom😊.

Bolo na prednáške niečo, čo ťa vyslovene zaskočilo, pri čom si takpovediac „stratil reč“?
Zaskočí ma, keď sa študenti na strednej škole otvorene bavia napríklad o marihuane, dokonca ju fajčia a bez problémov sa o tom bavia, že je to v poriadku a akoby sa nič nedialo a ja na nich vidím, že už padli do tejto pasce a padajú hlbšie.

Spomínaš si ešte na svoju prvú prednášku? Aké to bolo? 
Tým, že prednášam od roku 2016, tak to nebolo ťažké, ale nové pre mňa bolo stáť pred deťmi a rozprávať o drogách. Nevedel som aké otázky mi budú dávať a bol som plný očakávaní.

Čo ťa najviac motivuje k činnosti prednášateľa? 
Keď sa žiaci po prednáške rozhodnú, že nechcú hrať túto špinavú hru výrobcov drog. A že si možno jedného dňa povedia, že ďakujú pánovi učiteľovi (mne) za prednášku o drogách, ktorá im alebo niekomu z ich okolia pomohla odmietnuť drogy.

Čo robíš, keď nie si v práci a keď práve neprednášaš? 
Veľa na sebe pracujem po osobnostnej stránke, vzdelávam sa a pracujem na tom, aby som bol každým dňom v lepšej forme. Zároveň tvorím svoje projekty a vzťahy s ľuďmi. Venujem sa aj telu – cvičím a relaxujem, ak cítim potrebu.

Ďakujem za rozhovor, Tomáš.

 

Zdieľať na Facebooku