Whitney Houston môžeme bez nadsádzky zaradiť medzi najväčšie spevácke divy modernej pop-music. Neuveriteľne talentovaná speváčka, herečka, producentka a krásna žena, ktorá sa živila aj ako modelka. V roku 2009 ju Guinessova kniha rekordov označila za najoceňovanejšiu ženskú umelkyňu všetkých čias. Patrila medzi najlepšie predávané hudobníčky v histórii. Na konte má množstvo diamantových, multiplatinových, platinových či zlatých ocenení. Odhaduje sa, že predala 170 až 200 miliónov nahrávok.

Whitney bola ukážkou naplneného amerického sna. Kto z nás nevidel film Bodyguard s Kevinom Costnerom a Whitney v hlavných úlohách? Pritom jej detstvo nebolo nijako špeciálne. Rodina mala priemerné príjmy. Otec pracoval pre armádu a po matke, ktorá sa živila ako gospelová speváčka, zdedila lásku k spevu.

 

 

V hudobnom priemysle začala už v jedenástich rokoch ako sólová speváčka v gospelovom zbore. Spievať ju učila matka. V 80. rokoch začala s kariérou modelky, dokonca sa dostala do magazínov ako Glamour či Cosmopolitan. Debutový album nenechal na seba dlho čakať a v roku 1985 Whitney vydala album s názvom Whitney Houston. Časopis Rolling Stones ju bez okolkov označil za „jeden z najäžasnejších nových hlasov za posledné roky“.

Nasledovali mnohé hity, albumy. Spolu s Michaelom Jacksonom patrí medzi málo černošských umelcov, ktorí dosiahli obľubu u všetkých poslucháčov bez rozdielu farby pleti.

Whitney uspela prakticky vo všetkom, na čo siahla. Film Bodyguard zaradilo USA Today v roku 2007 medzi 25 kľúčových momentov v kinematografii za posledných 25 rokov. Úspech piesne z filmu bol jednoducho fenomenálny.

 

 

Whitney však v živote poznala aj mnoho nešťastia. Manželstvo s Bobbym Brownom bolo plné násilia. Bobby ju bil. Stále viac presakovali na verejnosť správy o tom, že dvojica užíva drogy. Whitney pochudla, pôsobila unavene, vynechávala koncerty. Na verejnosti sa síce vyjadrila, že nefajčí crack, keďže zarába obrovské peniaze a crack je pre chudobných, no priznala, že má skúsenosť s inými drogami vrátane kokaínu.

Jej vystúpenia boli poznačené tým, čím prechádzala v súkromnom živote. V roku 2009 sa v show Oprah Winfreyovej priznala, že pred filmom Osobný strážca brala drogy iba občas, ale po filmovom úspechu sa stali „…každodennou záležitosťou. Nebola som šťastná, strácala som samú seba“.

11. februára 2012 našli Whitney Houston v hoteli Hilton v Beverley Hills. Bola v bezvedomí ponorená vo vani. Záchranári jej už nedokázali pomôcť. V tele sa našiel kokaín. Toxikologické výsledky neskôr preukázali, že v čase smrti mala Whitney v tele viaceré drogy vrátane marihuany, liekov na predpis a kokaínu. Celý prípad bol uzavretý ako „nehoda“.

Whitney Houston bola jeden z najväčších speváckych talentov v histórii populárnej hudby. Bohužiaľ jej osobné problémy a drogy ju zabili. 

Pravdivé informácie o drogách a porozumenie toho, čo drogy spôsobujú mysli a telu, ešte skôr, ako po nich človek siahne by možno pomohli aj Whitney… kto vie. Združenie Slovensko bez drog spolupracuje so školami a interaktívnu besedu PRAVDA O DROGÁCH robí už so žiakmi na druhom stupni základných škôl. Táto žiakmi veľmi pozitívne hodnotená beseda sa teší obľube aj na stredných školách, internátoch, letných táboroch či v športových kluboch alebo detských domovoch. 

 

Zdieľať na Facebooku