Peter Vanka je čerstvým prírastkom tímu Slovensko bez drog a bude pôsobiť najmä na školách v oblasti stredného Slovenska. Je úspešným podnikateľom, manželom, otcom, autorom a hoci na to nevyzerá, tak aj dedkom 🙂. Keď sa s ním stretnete, nešetrí úsmevom a úprimným záujmom pomáhať v mnohých oblastiach života. Tešíme sa, že sa rozhodol pripojiť k nášmu tímu a má za sebou už aj prvé prednášky! Spoznajte Petra trochu bližšie v krátkom rozhovore.

 

Peťo, Ty si úspešný podnikateľ a majiteľ firmy. Čo bolo tvojím osobným dôvodom stať sa prednášateľom PRAVDY O DROGÁCH? 
Na to, aby som sa stal prednášateľom som mal viacero dôvodov. Prvým sú moje milované vnúčatká. Mám ich štyri a chcem urobiť niečo preto, aby mohli vyrastať v lepšom svete, bol by som rád, aby to bol svet bez drog, so skvelým vzdelávacím systémom. Týmto spôsobom chcem k vytvoreniu lepšieho prostredia pre život prispieť aj ja.

Druhým dôvodom sú deti. Deti sú našou budúcnosťou a preto im chcem pomôcť porozumieť drogám, ktoré sú okolo nás. Budem veľmi rád, ak im naše prednášky pomôžu k rozhodnutiu žiť život bez drog.
Posledným dôvodom je to, že stretnutia s deťmi sú aj pre mňa pomocou. Vždy po prednáške sa cítim skvele, pretože je to nesmierne hodnotná zábava, ktorá verím, že nepomáha len deťom ale i mne. 

Peter a jeho vnúčatá

Niekoľko prednášok si už odprednášal – čo sa ti na práci prednášateľa zdá najťažšie a naopak najkrajšie?
Nič ťažké som na prednáške zatiaľ nezažil, je to skvelá hra a najkrajšie je to, že to dáva energiu aj mne. Milujem rôznorodosť a tou deti sú. Sú otovrené, priamo pomenujú to, čo sa im páči a tiež to, čo sa im nepáči. 

Viem o tebe, že občas prednášaš aj podnikateľom – čo je jednoduchšie – postaviť sa pred triedu plnú tínedžerov alebo miestnosť plnú podnikateľov?
Nad týmto som nikdy nerozmýšľaľ, vždy keď sa postavím pred ľudí, či už dospelých alebo deti, snažím sa komunikovať tak, aby to bolo pre nich zrozumiteľné a aby si z prednášky (rozhovoru) čo najviac odniesli. Nech si povedia, že ten čas, ktorý mi venovali, stál za to.

Ako sa ti darí skĺbiť tvoje podnikateľské aktivity a život s prednášaním v Slovensko bez dorg?
Je to o plánovaní a čo najlepšom využívaní času. Každý z nás rozhoduje o tom, čomu venuje svoju pozornosť. Pre mňa je pomoc deťom jedna z najdôležitejších vecí, preto si svoje aktivity dokážem zorganizovať. 

Ako úspešný autor knihy

Máš už dospelé deti a dokonca už i vnúčatá. Poraď, ako ste doma s deťmi hovorili o drogách.
Priznám sa, že s deťmi sme o drogách nehovorili, snažil som sa im byť príkladom v tom, že život môže byť skvelý aj bez drog. Môj ocino bol pre mňa odstrašujúcim príkladom, čo sa týka alkoholu. Bol fantastický, vzdelaný, schopný komunikovať o akejkoľvek veci až do momentu, kým si nevypil. Potom to už bolo iné. To bol pre mňa dôvod prečo ma alkohol a drogy nikdy neoslovili a vždy som si hovoril, že to budem robiť inak ako môj ocino. Myslím si, že dobrý príklad je najdôležitejší.

Čo je pre teba v živote najdôležitejšie?
Sloboda. To je pre mňa najdôležitejšia hodnota a najdôležitejšia vec v živote. Vzhľadom k tomu, že som svoju mladosť prežil v socializme, kde som nemohol podnikať, cestovať, získavať vedomosti z akéhokovek zdroja, slodobu považujem za najdôležitejšiu. Snažím sa o to, aby sa ľudia v mojom okolí cítili slobodní, aby neboli závislí odo mňa ani od nikoho iného – aby som rozvíjal nielen svoje schopnosti ale pomohol ich rozvinúť aj ľuďom v mojom okolí.

Ďakujem pekne za rozhovor, Peťo. 

 

Zdieľať na Facebooku