Mick Jagger, britský rockový hudobník, herec, skladateľ, producent a podnikateľ. Celosvetovo sa preslávil ako frontman a spevák kapely The Rolling Stones, ktorú založil s Brianom Jonesom a Keithom Richardsom. Spolu s Richardsom je hlavným autorom piesní kapely, počas svojej viac ako štyridsať rokov dlhej spolupráce napísali takmer 400 piesní. 

Pán Jagger, čo Vám pomohlo v tom, aby ste úplne nezišli z cesty?
No, ako by som to povedal, všetci sme preháňali a ja som mal veľmi veľa nestabilných chvíľ, ako má v živote asi každý. Možno mi pomohlo, že som bol vychovávaný s veľkou pozornosťou na moje individuálne schopnosti.

Takže to boli Vaši rodičia?
Hej, myslím, že áno. Keď je človek mladý a má do určitej miery blízku rodinu a veci okolo toho, pomôže mu to v tom, aby sa dokázal neskôr v živote sústrediť na to dôležité. Myslím, že bez individuálneho prístupu vo výchove je to veľmi ťažké.

Napriek tomu ste mali v minulosti veľmi deštruktívny životný štýl.
Preháňať bolo na dennom poriadku. To ale boli také časy. Viete, aj dnes sú ľudia, ktorí preháňajú, dnes je to však skôr v oblasti konzumu, spotreby.

Kedysi vám bola v pätách polícia za zneužívanie drog. Ako spomínate na toto obdobie?
Vtedy to nebola až taká zábava. Nebolo na tom nič dobré, pretože drogy prevzali kontrolu nad našimi životmi po stránke kreativity a taktiež sme nemohli robiť veľa vecí. Všetok čas som trávil vybavovaním sa s políciou a nebol priestor nič iné.

 

Boli chvíle, keď ste ležali v posteli a premýšľali nad tým, že by ste mali ubrať?
Nie, až tak zle som na tom nebol. Bol som dosť sústredený. Raz som dokonca mal pekný dom na juhu Francúzska, ktorý som si od niekoho prenajal. Mal som tam prekrásnu záhradu, pekný bazén. A jeden môj kamarát sokoliar zvykol chodiť ku mne do záhrady a cvičil tam sokoly. Pre mňa to bolo veľmi upokojujúce a zaujímavé zároveň.

Obdobie, o ktorom hovoríte, bol rok 1971, keď Rolling Stones museli opustiť Londýn kvôli obrovským daňovým problémom. Boli ste slávni po celom svete, na mizine a vláda vám išla po krku.
Áno, boli sme na mizine. Dane boli veľmi represívne. Našou vinou a vinou ďalších ľudí nám to s peniazmi príliš nefungovalo. Dostali sme peniaze od nahrávacej spoločnosti, aby sme urobili album, inak by sme nemohli odísť na juh Francúzska a žiť na peknom mieste. Ale mali sme ohromné dlhy na daniach, ktoré sme museli zaplatiť a toto bol jediný spôsob, ako sme to vtedy mohli zvládnuť.

A dopadlo to tak, že ste tam nahrali album Exile on Main Street, ktorý sa stal veľkou súčasťou rockovej histórie. Keď sa pozriete späť, považujete ho za svoje najvýznamnejšie dielo?
Moja hodinka slávy (smiech). No, je to určite dobrý album a isto to bolo veľmi tvorivé obdobie, skutočne dobré obdobie. Vzišli z neho niektoré veľmi dobré veci v hudbe celkovo. Vzišli z neho aj veci, ktoré nestáli za nič, ale skutočne aj veľmi dobré veci, veľmi dobré rockové veci. Taktiež to bolo dobré obdobie pre soulovú hudbu. Vyšli skvelé albumy od Curtis Mayfield, James Brown, Marvin Gaye. Takže, je to veľmi dobrý album, ale neviem, či považujem niektorý album za najlepší. Viete, herec nemá najlepší film… Nemám favoritov. A nepočúvam albumy Rolling Stones.

Ako dlho Vám trvá, kým Vám začne chýbať hudba?
V 80. rokoch som sedem rokov neurobil jedinú show a nechýbalo mi to veľmi.

Ako sa vnímate dnes? Anglický gentleman či rocková legenda?
Nad takýmito kategorizáciami nepremýšľam. Sú nezmyselné; je to nezmyselné škatuľkovanie. Vy sa ráno zobudíte s tým, že premýšľate či ste ten alebo ten? Vy ste skrátka Vy. Tieto postavenia si uvedomujem len pri nejakých oficiálnych stretnutiach.

Vaša minulosť s krásnymi ženami je široko známa a z Vašej dcéry Georgie Jagger sa stáva svetoznáma modelka. Vy ale viete, aké nástrahy ju v tomto biznise čakajú…
Hej, veľa sa o tom spolu rozprávame. Áno, dosť o tom spolu hovoríme.

Mick Jagger s dcérou Georgiou

Máte pre ňu konkrétne odporúčania?
Neber život príliš vážne a vždy maj na pamäti jedno: je to len krátky pominuteľný moment.

Aké pocity máte pri myšlienke, že éra Rolling Stones jedného dňa skončí?
Život každého raz skončí. A všade okolo nás, vy aj ja, náš život skončí. Vy prestanete byť novinárom a zomriete. Takže čo Vám mám na to povedať? Každého čaká rovnaký osud. Ide len o to, aby sme žili, kým môžeme, a robili to, čo máme radi. Som na tom úplne rovnako ako ktokoľvek iný.

Ak sa nebojíte smrti, čo choroby?
Keď dnes svieti slnko, nezaoberám sa mrakmi zajtrajška.

Keith Richards práve napísal svoju autobiografiu. Vydali by ste svoju?
Určite áno, ale myslím si, že rýpať sa v minulosti hlbšie ako pár mesiacov je nezaujímavé.

Keď sa pozriete späť na svoj život, na čo spomínate rád a čo ľutujete?
Neľutujem nič a rád spomínam na všetko. Moje roky s Rolling Stones boli a sú skutočne skvelými rokmi. Určite by sa dali vykresliť vo veľmi čiernom svetle: boli to aj roky úpadku, áno, boli to aj roky úpadku, ale aj úpadok sa dá užiť, no nie?

 

Prevzaté a preložené z www.the-talks.com – INSPIRATIONAL CONVERSATIONS (inšpiratívne rozhovory). ROLEX hrdo podporuje „The Talks“, ktorá v neutíchajúcej snahe prináša inšpiratívne rozhovory s kreatívnymi ikonami našej doby.

Zdieľať na Facebooku