Vzhľadom na to, že mnoho známych umelcov podľahlo závislosti od drog, zdá sa, že medzi kreatívnosťou a závislosťou od drog musí existovať nejaká súvislosť. 

Keď vezmeme do úvahy osud ľudí ako Amy Winehouse, Phillip Seymour Hoffman, Kurt Cobain, Jim Morrison či ďalších známych umelcov, vyzerá to, akoby títo ľudia používali drogy, aby sa takpovediac „napichli“ na svojho kreatívneho génia. Pravdou však je, že je to len krátky zoznam spomedzi miliónov, ktorí si v posledných desaťročiach vyvinuli závislosť od drog. 

Zatiaľ čo niektorí ľudia tvrdia, že drogy im pomáhajú uvoľniť myseľ a tvorivosť, nie je to úplne tak. 

Tvorivosť je niečo, čo v sebe má každý z nás. S pribúdajúcimi rokmi sa môže tvorivosť otupiť – človek zažíva životné prehry až do chvíle, keď má pocit, že už nedokáže vytvoriť nič nové. Ak sa k tomu pridá užívanie drog, nakoniec stratí všetky nádeje a sny, s ktorými by mohol tvoriť. Predstavivosť sa vytráca a nakoniec zostáva už len uviaznutý v minulosti. 

TVORIVÉ MYŠLIENKY VERZUS SKRESLENÁ REALITA

Keď človek začne brať drogy (a drogami sa myslí napríklad aj bežne dostupný alkohol), zažíva skreslenú realitu a myslí si, že je to nová dávka kreativity. Skutočnosť je však taká, že drogy poprehadzujú jeho spomienky a vložia do nich halucinačné obrazy, zvlášť tie, ktoré myseľ zaznamenáva počas omámenia drogami. Toto nie je vedomé tvorenie nových myšlienok, ale nutkavé vedomie, zväčša pod úrovňou vedomia človeka. 

Drogy a alkohol „vypínajú“ bolesť a nechcené pocity. Otupujú zmysly a myseľ, takže z dlhodobého hľadiska schopnosť tvoriť neustále klesá.

Hoci vám niektorí budú tvrdiť, že marihuana, LSD a mnohé ďalšie drogy zvyšujú tvorivosť, opak je pravdou. 

SKÚSENOSŤ VERZUS MÝTUS

Ako hovorí J.F. – umelec po absolvovaní drogového rehabilitačného programu Narconon: „Medzi tvorivými ľuďmi sa šíri mýtus o tom, že drogy pomáhajú kreatívnej tvorbe. Drogy môžu na začiatku spôsobiť u človeka pocit, že je výkonnejší a má menej zábran, ale je veľmi pravdepodobné, že časom sa začne cítiť neschopný vyprodukovať čokoľvek bez toho, aby si najprv nedal drogu. Hovorí sa tomu „závislosť od stavu“. Hovorím z vlastnej skúsenosti, spomínam si, ako som ako bažant na umeleckej výške bral hrôzu naháňajúce množstvo stimulantov na lekársky predpis, hlavne Adderall (amfetamín a psychostimulant na zvýšenie mentálnej bdelosti a aktivity). Ako výhovorku na svoju závislosť som používal obrovské pracovné vyťaženie a taktiež som si všimol, že moja tvorba bola oveľa väčšia a sústredenejšia, keď som si tie tabletky dal. Bohužiaľ nastal deň, keď tabletky došli a cítil som, že už nie som schopný tvoriť, aspoň nie na takej úrovni, na akú som si s drogami zvykol. A vtedy som sa dostal do ťažkostí. Bol som si dobre vedomý toho, že bez drog tvoriť dokážem, pretože som to dokázal predtým, ako som ich bral, ale už som si neveril. Neveril som v svoje schopnosti. „Závislosť od stavu“ môže skutočne podkopať človeku sebavedomie a spôsobiť u neho pochybnosti o jeho schopnostiach. Ak ty alebo niekto v tvojom okolí týmto stavom trpíš, tak je čas hľadať pomoc.“

Anglický spevák a pesničkár Ed Sheeran, ktorý sa nikdy verejne netajil tým, že užíva marihuanu a pije alkohol, v roku 2019 vyhlásil, že prestal fajčiť trávu a dodal, že chce „zostať bdelý“. Povedal:

„Tvorím fakt len s čistou hlavou… najviac nápadov mám pri šálke čaju.“

Samotný Kurt Cobain (zakladateľ a hlavný spevák kapely Nirvana) nakoniec priznal:

„Drogy sú strata času. Zničia ti pamäť, zničia tvoju sebaúctu a všetko, čo je súčasťou pocitu vlastnej hodnoty.“  

Amy Winehouse (britská speváčka), napriek tomu, že svoj boj s drogami nakoniec prehrala, v čase svojej rehabilitácie povedala:

„Teraz si myslím, že ísť si zacvičiť do posilňovne je najlepšia droga. Chodím tam štyrikrát týždenne a dáva mi to ten potrebný pocit radosti.“ 

Zdieľať na Facebooku