Keď sa človek potrebuje trochu zorientovať v druhoch nelegálnych drog, veľmi často sa stretne s názvom metamfetamín, ale už menej často mu je povedané, že v bežnej reči ide o pervitín. Volajú ho aj piko, péčko, perník alebo speed, čo je jeho najbežnejší názov. Metamfetamín je syntetická (vyrobená človekom) chemikália. Pri „varení“ metamfetamínu sa na zvýšenie účinku pridávajú prísady ako napr. akumulátorová kyselina, čističe odtokov, oleje do lámp a nemrznúce zmesi.

Metamfetamín má aj kryštalickú formu. Účinok kryštalického metamfetamínu je veľmi silný a mnoho užívateľov hovorí, že sa stali závislými už po prvej dávke. „Skúsil som to raz a bum! Bol som závislý,“ povedal jeden z užívateľov metamfetamínu, ktorý stratil svoju rodinu, priateľov, profesiu hudobníka a skončil ako bezdomovec. 

S kryštalickým metamfetamínom som začala, keď som maturovala na strednej. Pred koncom prvého semestra na výške sa droga pre mňa stala takým veľkým problémom, že som musela nechať školu. Vyzerala som, akoby som mala ovčie kiahne, hodiny som stála pred zrkadlom a čumela na svoj obraz. Celý čas som strávila na metamfetamíne alebo jeho zháňaním.“ – Anne Marie

 

Žena po dlhodobom užívaní metamfetamínu.

Pri dlhodobom užívaní môže metamfetamín spôsobiť nenávratné poškodenie organizmu: zvýšený srdcový tep a krvný tlak; poškodené srdcové a mozgové cievy, čo môže viesť k infarktu či arytmii, ktorá zase zapríčiňuje kardiovaskulárny kolaps alebo smrť; ďalej poškodenie pečene, obličiek a pľúc. 

Užívatelia môžu utrpieť poškodenie mozgu, vrátane straty pamäti. Tí, čo sa závislosti zbavia, bývajú vystavení výpadkom pamäti a extrémnym výkyvom nálady. 

Zdieľať na Facebooku