Chris Pratt, americký herec, sa narodil 21. júna 1979 v štáte Minesota rodičom skromných pomerov. Počas strednej školy bol aktívnym športovcom, rád poľoval a chodil na ryby. Po maturite žil ako bezdomovec, až kým sa nepresťahoval na Hawai, ostrov Maui, kde začal pracovať ako čašník. Osud zasiahol, keď raz obsluhoval herečku Rae Dawn Chong, ktorú očaril svojím zmyslom pre humor až natoľko, že mu v roku 2000 pomohla k roli v jeho prvom filme – hororovej komédii…  Dnes patrí meno Chris Pratt medzi významné holywoodske mená vďaka úspešným filmom ako Pasažieri, Jurský svet, Strážcovia galaxie či nová verzia filmu Sedem statočných, v ktorých stvárnil hlavné úlohy.

Chris, mali ste v mladosti nejaké prezývky?
Opičiak a potkanča. Myslím, že obe vymyslel môj otec. Potkanča preto, že som mal obrovské uši a zuby, tie isté, ktoré mám teraz, ale na malej hlave veľkosti špendlíkovej hlavičky. Mne sa fakt dlho nezväčšovala hlava a vyzeral som ako potkan. Opičiak… ani neviem, odkiaľ vznikla táto prezývka, ale môj najlepší kamarát, a vlastne všetci, ma takto prezývajú.

Čo robia Vaši rodičia?
Moja mama je pokladníčka v supermarkete Safeway. Otec už zomrel, ale pracoval ako stavebný robotník. Tvrdo pracoval, aj v baniach a tak. Toto je dobré zázemie, z ktorého môže človek vzísť, pretože pozná hodnotu peňazí. Pamätám si, že ako dieťa sme mali tak málo peňazí, že keď sa ma niekto opýtal, či čítam komiksy, rozhorčene som povedal: „Nie! Komiksy sú drahé“. A on mi povedal: „Ale prosím ťa, veď komiks stojí tri doláre.“ Ale ak tie tri doláre nemáte, tak to je veľa.

Takže ste nosili topánky až kým v nich nebola diera…
Áno, o tri čísla menšie a trčali mi z nich prsty. To bolo najhoršie. Vždy sme mali najhoršie topánky. A pre dieťa sú topánky taká dôležitá vec! Raz som s mamou hral bingo a vyhral som 85 dolárov a kúpil som si Reebok Pumps. Človeče, tie tenisky som nosil tri roky. Na jazyku mali takú pumpičku a ja som vzal žiletku a zvnútra som tú pumpičku musel vyrezať, aby som získal trochu miesta pre chodidlá. Zvonku to stále vyzeralo, že tam tá pumpička je, ale vnútri už nebola. Miloval som tie pumpičky na teniskách. Vždy som mal strašné topánky. Keď som rok čo rok videl topánky, ktoré som mal nosiť, bolo mi z toho na nič.

Dnes je to očividne inak. Jurský svetStrážcovia galaxie, Pasažieri a ďalšie Vaše filmy sa zaradili medzi kasové trháky. Ako vníma Váš úspech Vaša rodina?
Viete, je to dosť divné. Môj brat mi je veľkou oporou a vždy ňou bol. Mal obrovský vplyv na to, kým som dnes. Nič mi nedaruje a drží ma nohami na zemi, čo je super. Ale je to zaujímavé, pretože niekedy práve pre ľudí, ktorí sú vám najbližšie to môže byť najťažšie. Povedia vám: „Do riti, chlape!? Ty si k tej kariére prišiel ako slepé kura k zrnu a ja makám 40 hodín týždenne v práci, ktorú nemám úplne rád, a to len aby som sa ako tak uživil?“ Nuž, ja som mal to šťastie a som nesmierne vďačný, ale viem, že pre ľudí, ktorí sú mi najbližší to môže byť nadmieru ťažké, pretože to človeku dáva divný pohľad. Keby som úspech zažil v mladšom veku, asi by to bolo iné, takže myslím, že existuje dôvod, prečo sa to deje až teraz.

Aké by to bolo?
Vďaka niektorým skúsenostiam som nazbieral dosť múdrosti. Myslím, že keď je človek mladší a dosiahne určitú úroveň úspechu, môže skutočne rýchlo stratiť zdravý pohľad. Ja som si to vydrel a moja cesta k úspechu bola dostatočne pomalá na to, aby som teraz kvôli ničomu nerobil blbosti. Dúfam! Ale nejdem kričať hop kým som nepreskočil… „Chris Pratt bol nájdený nahý a high z pervitínu a vyhlasoval, že ho uniesli mimozemšťania.“ Uvidíme, keď budem mať nejaký mentálny kolaps. Potom sa k tomuto rozhovoru vrátime…

Nebývali ste v dodávke na pláži, než ste sa stali hercom?
Hej, niekoľko rokov som robil obchodníka, ale bol som na tom zle, na mizine a neznášal som tú prácu, takže som to nechal, keď som mal 19. Jeden z mojich najlepších kamarátov, dodnes môj najlepší kamarát, mi kúpil jednosmernú letenku na Maui, kde žil od strednej školy. Je to fakt nádherné miesto na bezdomovecký život. Bolo by to iné, keby som žil na ulici v Chicagu a jedol odpadky z koša. My sme skrátka len kempovali, fajčili trávu a pili a pracovali sme čo najmenej – takých 15-20 hodín týždenne, skrátka len toľko, aby nám vystačilo na naftu, jedlo a rybárske potreby. Neviem, či by mi to pripadalo také super, keby som mal vtedy 35 rokov a stále tam žil, ale v tom čase to malo svoje čaro. Fakt sme si žili svoj sen: bolo to super.
  
Dnes ste ženatý, máte syna a ste hviezdou veľkých hollywoodskych filmov. Žijete teraz svoj sen?
No, blíži sa to k tomu, hej. Ale ten sen sa stále vyvíja. Pôvodne bolo mojím snom byť schopný zaplatiť všetky účty len z herectva. Tam som sa dostal a bolo to skvelé. A potom bolo skvelé ten sen rozvíjať. Potom sa z toho stalo: byť schopný zaplatiť všetky účty len zárobkom z herectva, ale hrať role, ktoré nie sú vždy len nejaký debil alebo zloduch, pretože to boli úlohy, ktoré som dostával. Potom to bolo zarobiť si na to vedľajšími úlohami a potom komédiami… No a dnes som prekročil hranicu, kde môžem ponuky odmietať. Nikdy by mi ani v tom najbláznivejšom sne nenapadlo, že budem odmietať platené herecké vystúpenia.

Väčšina hercov si to dovoliť nemôže.
Radšej budem v reklame predávať žrádlo pre psov, je mi to jedno. Radšej by som hral v poondiatej reklame na lieky na herpes, ak chcete – rád! Len aby som už nemusel obsluhovať. Takže môj sen sa neustále menil a myslím, že dnes má podobu niečoho ako robiť kasové trháky a filmy, ktoré som miloval, keď som vyrastal, ako napríklad Jurský svet. Strážcovia galaxie je film, ktorý by som v čase dospievania ako divák miloval. A rád by som mal určitú kreatívnu kontrolu vo veciach, ktoré píšem a tiež by som si chcel urobiť voľno a stráviť ho so svojím synom v našej obývačke a na našom gauči. To je práve teraz môj najväčší sen! Najväčší splnený sen by pre mňa teraz bolo, keby som mohol byť doma na našom gauči. Bolo by to niečo ako „Toto je úžasné a nemôžem tomu uveriť!“ Mám pocit, že som nebol doma už roky.

 

 

Prevzaté a preložené z www.the-talks.com – INSPIRATIONAL CONVERSATIONS (inšpiratívne rozhovory). ROLEX hrdo podporuje „The Talks“, ktorá v neutíchajúcej snahe prináša inšpiratívne rozhovory s kreatívnymi ikonami našej doby.

Zdieľať na Facebooku