Cher, rodným menom Cherilyn Sarkisian (*1946) je americká speváčka a herečka arménskeho pôvodu. Ako zopár iných slávnych umelcov, aj jej médiá prisúdili prezývku. Je známa ako Bohyňa popu a skutočne, ona kedysi zosobňovala ženský element v biznise, ktorému dominujú muži.

Slávu Cher nadobudla už v roku 1965, keď so svojím mužom vytvorili folk rockové duo Sonny & Cher a prerazili s hitom I Got You Babe. Do konca roka predali 40 miliónov nahrávok, čo je viac, ako sa väčšine umelcov podarí za celý život. So Sonnym dokonca spustili vlastnú TV show, ktorú týždenne pozeralo viac než 30 miliónov divákov. Cher sa nadobro udomácnila ako top umelec, zažiarila aj na Broadwayi a zahrala si aj v pár filmoch, pričom v roku 1987 získala dokonca Oscara za najlepšiu herečku. Vyzeralo to, že Cher dosiahla všetko, čo mohla a je na absolútnom vrchole.

To by však nebola ona, keby neprekvapila. V 1998 nahrala album Believe a pieseň s rovnakým názvom sa stala najpredávanejším singlom všetkých čias od ženskej umelkyne. Za svoju spevácku kariéru predala viac než 100 miliónov nahrávok, čím sa s prehľadom zaradila medzi najpredávanejších umelcov histórie. Okrem toho je filantropka, politická aktivistka a zaoberá sa sociálnymi otázkami.

Jedna z najúspešnejších piesní všetkých čias – Believe

Jej detstvo nebola žiadna sláva. Otec bol šofér kamiónu a mal problémy so závislosťou na hazardných hrách a drogách. Matka bola príležitostná modelka a neúspešná herečka, väčšinou však čašníčka. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala iba desať mesiacov a matka sa opäť vydala, no aj toto manželstvo stroskotalo, keď mala Cher deväť rokov. To sa ešte párkrát opakovalo. Nikdy nemali dosť peňazí a Cher spomína, ako používala gumičky, aby jej ako-tak držali topánky na nohách. Raz dokonca skončila v sirotinci. Bolo to síce iba na pár mesiacov, no trauma zostala na celý život.

Už počas školy aktívne spievala a tvorila a vďaka tomu si do deviatich rokov vypracovala neobyčajne hlboký hlas. Vždy chcela byť herečkou, no v Hollywoode dominovali blondínky, takže sa cítila neatraktívna. Ako povedala: „Nemyslela so si, že môžem akokoľvek preraziť… Nemyslela som si, že zo mňa bude speváčka či tanečnica. Ale chcela som byť slávna. To bol môj cieľ.“

Ako šestnásťročná odišla zo školy, opustila matku a odsťahovala sa s priateľom do Los Angeles. Začala navštevovať kurzy herectva a tancovala. Začala sa živiť sama. Bola veľmi priebojná. Ako povedal jej súčasník: „Neváhala prísť ku komukoľvek, o kom si myslela, že by jej mohol pomôcť získať nový kontakt či publikum.“ 

Cher bola osobnosťou udávajúcou trend a nebolo tomu inak ani v jej vzťahu k drogám. Treba povedať, že aj v tomto bola novátorkou a išla proti prúdu. S manželom Sonnym totiž žili v usporiadanom manželstve, boli monogamní. Tiež striktne odmietali drogy – a to v období, keď boli drogy normou a deti kvetín drogovali všetky. Práve kvôli tomuto klesla ich popularita medzi mladými. Avšak Cher si tento prístup udržala po celý život. 

Jej príbeh je príbeh plný zdravia a pevných zásad. Málokedy pije alkohol, nefajčí a nikdy nebrala drogy. Povedala: „Byť zdravá bolo vždy súčasťou môjho života. Vždy mi to fungovalo. Sú veci, ktoré nemám rada a sú nezdravé, ako drogy či alkohol, takže som s nimi nikdy nezačala. Pijem iba tri-štyrikrát za rok.“

Cher vyzerá úžasne. Celý život mala dokonalú postavu, čo dosiahla hlavne zdravým životným štýlom. Stravuje sa zdravo, športuje – vo svojom veku surfuje (a to sa naučila až v šesťdesiatke), päťkrát do týždňa cvičí a to má cez 70 rokov. Je žiarivým príkladom toho, že to ide aj bez drog.

Zdieľať na Facebooku