Amy Winehouse bola speváčka s neuveriteľným hlasom. Jej pesničky boli ukážkou obrovského talentu. Kritici sa rozplývali nad jej citom pre jazz a soul. Ako prvá britská sperváčka získala 5 prestížnych ocenení Grammy. Jej krátky život  je ukážkou úspechov, no bohužiaľ aj dôkazom toho, ako môžu drogy zničiť všetko. Amy sa nanešťastie zaradila do Klubu 27 (umelci, ktorí sa dožili iba 27 rokov) medzi mená ako Hendrix, Joplin či Cobain.

 

Jej život bol ukážkou toho, ako sa sny môžu splniť. Ako desaťročnú ju výrazne ovplyvnili rebelujúce dievčenské kapely TLC či Salt-N-Pepa. Približne v pätnástich začala tvoriť vlastnú hudbu a už o dva roky neskôr sa stala ženskou vokalistkou v National Youth Jazz Orchestra. V roku 2003 jej vyšiel debutový album Frank, silne ovplyvnený jazzom. Už vtedy ju porovnávali so Sarah Vaughan či Macy Gray. V roku 2006 prišiel kultový album Back to Black a hviezda bola na svete. Pesnička Rehab bola označená za najlepšiu pieseň roku 2007.  Back to Black bol v roku 2011 označený za najlepšie predávajúci sa album v Británii v 21. storočí.

Amyn život však bol jedna veľká hojdačka. Imidžom pripomínala dievčenské skupiny zo 60. rokov. Vychudnutá postava, natupírovaný účes a výrazné líčenie, to bol jej vizuálny podpis. Mala iba 24 rokov, keď ju sám veľký Karl Lagerfeld označil za novú Brigitte Bardot. K obrovskému úspechu sa pridali všadeprítomní paparazzi, ktorí jej nikdy nedali pokoj. Pridala sa aj nešťastná voľba životného partnera, Blakea Fielder-Civila, ktorý ju priviedol ku cracku, kokaínu a heroínu. Síce sa s ním nakoniec rozviedla, ale svojich problémov sa už nezbavila.

 

 

V roku 2005 zažívala obdobia, keď prehnane pila alkohol a užívala drogy. Výrazne schudla. Priatelia tvrdili, že to bolo v dôsledku úmrtia jej starej mamy, ktorá tvorila stabilnú súčasť jej života. Amy vtedy zrušila viaceré koncerty. Hospitalizovali ju kvôli predávkovaniu heroínom, extázou, kokaínom, ketamínom a alkoholom. Trpela depresiou, sebapoškodzovaním a poruchami prijímania potravy. Amy prešla viacerými odvykačkami. V roku 2008 jej doktor tvrdil, že Amy je čistá a prestala so závislosťami, no v 2010 bola znova na odvykačke, tentokrát od alkoholu. Amy mala problémy s náladami, viackrát ju obvinili z útoku na človeka. Neustále ju prenasledovali paparazzi, nemala žiadne súkromie. Bola tuhý fajčiar, často cigarety striedala s marihuanou.

23. júla 2011 Amy, podľa slov jej osobného strážcu, pozerala televízor a počúvala hudbu. Javila sa mierne intoxikovaná a popíjala už niekoľko dní. Všimol si, že leží na posteli a snažil sa ju zobudiť, no bez úspechu. Nepripisoval tomu veľkú vážnosť, keďže Amy bola známa tým, že cez deň často spala po dlhej preflámovanej noci. Keď však po pár hodinách zistil, že Amy sa vôbec nepohla, nemá pulz a nedýcha, volal záchranku. Tá konštatovala smrť. Bol to moment v jej kariére, keď dosiahla Guinessov rekord — 8 jej piesní sa umiestnilo v britskej singlovej hitparáde.

Pitva preukázala ako príčinu smrti alkohol. Spolu s ťažkou bulímiou, ktorá oslabila jej organizmus, došlo k fatálnej intoxikácii a Amy to zabilo. Mala 27 rokov. Vydala iba dva albumy a celú hudobnú kariéru mala pred sebou.

 

 

Amy je tragickou ukážkou, ako dokážu drogy otráviť telo a zabiť citlivú mladú dušu. S raketovým úspechom prišiel obrovský tlak, s ktorým sa ťažko vyrovnávala. Podľa všetkého hľadala únik v drogách a alkohole. Posledné roky sa doslova strácala pred očami. Asi nie je prekvapením, že jej štýl života ju nakoniec zabil. 

 

Zdieľať na Facebooku