Koľko alkoholu je už moc?

2020 bol odlišný rok pre nás všetkých, COVID19 a lockdown sa stali každodennou súčasťou našich rozhovorov a všetci sme sa tejto situácii prispôsobili, každý svojím spôsobom. Vyskytol sa však jeden spoločný menovateľ pre mnohých a tým je zvýšená konzumácia alkoholu.

Podľa britskej charitatívnej organizácie Alcohol Change UK, sa viac ako štvrtina ľudí, ktorí bežne pijú alkohol, domnieva, že počas lockdownu pijú viac. Štatistiky vychádzajú z prieskumu vyše 2000 respondentov, z ktorých asi 1600 boli ľudia, ktorí v súčasnosti bežne pijú alebo pili v minulosti.

Nakoľko ľudia pracujú hlavne z domu, alebo ostávajú doma, odbúrali sa sociálne obmedzenia či záväzky typu prestávky v práci, alkohol až večer atď.

Mnoho ľudí siahlo po alkohole ako po riešení na nudu či osamelosť a každý z nich by vám povedal iný príbeh. Ale je alkohol skutočne riešením? Alebo väčším problémom?

Alkohol je droga jednoducho preto, že pozmeňuje vnímanie a môže vytvoriť závislosť, čo už zažilo množstvo ľudí.

Skrytý problém vypláva na povrch a spôsobuje, že človek sa cíti prevalcovaný a tak začne piť alkohol, aby problém zakryl. To, samozrejme, nefunguje. Problém stále existuje a užívanie alkoholu ako riešenie, v skutočnosti vytvorí viac problémov. Začne to jedným problémom a skončí množstvom problémov.

Môj starý otec bol Uruguajčan škótskeho pôvodu a slúžil v Kráľovskej leteckej jednotke v Druhej svetovej vojne. Jeho lietadlo bolo zostrelené nad Talianskom, kde bol 2 roky držaný v zajatí. Po vojne sa vrátil do Uruguaja a stal sa z neho alkoholik. Pil, aby zabudol na vojnu, snažil sa svoje spomienky prekryť alkoholom, pretože s nimi nedokázal žiť. Alkohol z neho urobil nešťastného a deprimovaného človeka, ktorý vo veku 60 rokov zomrel na cirhózu pečene.

Som hrdá na to, že pracujem v oblasti drogovej prevencie a rehabilitácie a viem, že by bol šťastný, keby videl, čo robím, keďže závislosť od alkoholu mu zničila život. Dnes mám v rukách nástroje, ktorými môžem pomôcť druhým, ktorí sa možno vydali po rovnakom chodníčku.

Koľko alkoholu je už moc?

Spozorovať signály závislosti môže byť veľmi ťažké, o to viac, keď chce človek veriť, že všetko je v najlepšom poriadku.

Akú úlohu zohráva alkohol vo vašom živote?

Urobte si sami pre seba tento krátky test a zistite, do akej miery alkohol ovplyvňuje váš život.

  • Musíte skrývať pitie alkoholu pred priateľmi a rodinou?
  • Keď si vypijete, sú často výsledkom spory s priateľmi či rodinou, hádky alebo odlúčenie?
  • Máte problémy so zákonom kvôli užívaniu alkoholu?
  • Vynechávate školu alebo máte absenciu v práci častejšie ako v minulosti?
  • Robíte pod vplyvom alkoholu nebezpečné veci alebo podstupujete riziká, ako napríklad šoférovanie či nechránený sex?
  • Potrebujete viac alkoholu ako v minulosti, aby ste dosiahli rovnako silný opojný účinok?
  • Pociťujete nevoľnosť, nepokoj, depresie, potenie, triašku alebo máte problémy so spaním, ak ste dlhšiu dobu bez alkoholu?
  • Hovoríte alebo myslíte si, že prestanete piť alkohol a vzápätí vymýšľate dôvody, prečo nie?
  • Pijete viac alkoholu ako ste pôvodne zamýšľali, alebo vás často prekvapí, ako veľa ste vypili?
  • Trávite veľa čas myšlienkami na alkohol alebo vymýšľaním spôsobov, ako sa k nemu dostať?

Ak ste odpovedali „áno“ na:

3 a viac otázok, možno cítite, že strácate kontrolu nad mierou, do akej užívate alkohol

5 a viac otázok, vaša závislosť môže byť vážna a zhoršovať sa

8 a viac otázok, je možné, že závislosť od alkoholu prevzala kontrolu nad vaším životom.

Nemusí to tak byť. Organizácia Narconon už pomohol tisícom ľudí zbaviť sa závislosti od alkoholu a drog. Môžete ma kontaktovať na adrese info@narcononuk.org. Veľmi rada sa s vámi porozprávam a zodpoviem všetky otázky.
Alice Romero
www.narononuk.org

 

Ďakujeme za možnosť prevziať obsah z: www.narcononuk.org, autorka: Alice Romero

Zdieľať na Facebooku