Adele Laurie Blue Adkins (*1988) je britská speváčka a pesničkárka. Prevratný úspech zaznamenala už so svojím debutovým albumom, ktorého sa predalo viac ako 2 milióny kusov. Na výpis úspechov tejto výnimočnej a nadanej speváčky by nestačil ani jeden samostatný dlhý článok. Adele má dokonca niekoľko zápisov v Guinessovej knihe rekordov. Jej pieseň Skyfall k bondovke s rovnakým názvom bol obrovským hitom, rovnako tak množstvo jej ďalšej tvorby. Adele je jednoducho recept na úspech.

A pritom v začiatkoch kariéry nebola takpovediac typickým „hviezdnym materiálom“ – bola trochu silnejšej postavy, bacuľka, ktorá vyzerala na svoj vek staršie. Nič z toho však nebolo podstatné vo chvíli, keď otvorila ústa a začala spievať. Jej spev je číra emócia, ktorá človeka zasiahne skrz každý zmysel a bunku v tele. Adele začala spievať už v štyroch rokoch a ako sama hovorí: „Spevom som bola doslova posadnutá.“ Keď vyrastala, strávila oveľa viac času spievaním ako čítaním. Niet divu, že je z nej úspešná speváčka, na svojom úspechu drela odmalička.

Adele, rovnako ako mnoho ďalších speváckych hviezd, postretli na ceste slávy osobné krízy, s ktorými mnohokrát idú ruka v ruke drogy. Sama Adele o sebe hovorí, že má osobnosť „závisláka“ a preto sa musí vyvarovať akémukoľvek pokušeniu drog. Od rannej mladosti bola ťažkou fajčiarkou. 

Na otázku, čo je najhoršie na práci, ktorú robí, v jednom rozhovore odpovedala: „Drogy. Kokaín je všade. Je veľmi jednoduché do toho padnúť. Som povahou ‚závislák‘: keď raz s niečím začnem, neviem prestať. Fajčila som 30 cigariet denne, veľmi veľa som pila. Blízky rodinný priateľ zomrel na predávkovanie heroínom, takže sa toho bojím.“ A dodala: „Bojím sa mnohých vecí, pretože nechcem umrieť. Chcem byť so svojím dieťaťom.“ Skutočný problém mala Adele s alkoholom. Nebolo to len také nevinné popíjanie. Raz bola dokonca na koncerte taká opitá, že si nespomínala na slová vlastných piesní a v polovici vystúpenia spadla zo stoličky.

Jej otec bol alkoholik, ktorého závislosť takmer zabila. Adele vyrastala v neúplnej rodine, pretože rodičia sa rozviedli, keď mala len tri roky. Ona sa však svojim závislostiam postavila čelom. Vedela, že ak si chce zachovať jedinečný hlas, ktorý ju preslávil, musí prestať. Táto obava ako aj strach zo smrti ju priviedli k tomu, že skoncovala s fajčením aj s pitím alkoholu. Časy, keď Adele milovala alkohol, sú preč. Spomína na ne takto: „Mala som rada ten stav opitosti, no s príchodom ‚slávy‘ som sa ráno zvykla budiť s tým, že som si nepamätala, čo do pekla som komu v predchádzajúci večer na párty narozprávala.“

Jej život zmenilo narodenie syna v roku 2012. Ako sama hovorí: „Odkedy mám dieťa, nie som taká bezstarostná ako kedysi. Mať opicu s dieťaťom je mučenie. Predstavte si znepokojené trojročné dieťa, ktoré vie, že niečo je zle – to je peklo.“ Narodenie dieťaťa viedlo u Adele k silnej popôrodnej depresii, čo ju nanajvýš vystrašilo. No sústredila sa na to dôležité – na spev, ktorý jej pomohol zvládnuť aj túto krízu.

V roku 2019 sa po osemročnom vzťahu rozviedla a urobila takpovediac hrubú čiaru za svojím predchádzajúcim životom. Úplne sa zbavila závislosti od alkoholu a cigariet, schudla takmer 40 kg, cíti sa dobre a dnes, ako sama hovorí, je oveľa silnejšia a múdrejšia. „Môj život je pre mňa oveľa dôležitejší než čokoľvek, čo robím.“

 

Zdieľať na Facebooku