ABBA, švédska kapela, ktorá vznikla v Stockholme v roku 1972, preslávila túto krajinu možno viac ako IKEA. Mená Benny, Anni-Frid (Frida), Agnetha a Björn si pamätá každý, kto žil v 80. rokoch. Aj názov ABBA vznikol z prvých písmen ich krstných mien. Jedna z komerčne najúspešnejších skupín v histórii populárnej hudby predala na celom svete asi 400 miliónov nahrávok, čím sa automaticky zaradila medzi najpredávanejších hudobných umelcov všetkých čias.

Hoci Benny s Fridou a Björn s Angethou tvorili manželské páry, ich manželstvá nevydržali nároky, ktoré na nich kládla sláva a nakoniec sa obe manželstvá rozpadli. V roku 1982 sa rozpadla aj samotná kapela. Benny a Björn boli naďalej úspešní v písaní a tvorbe hudby. U ženskej časti kapely išlo len o občasné a náhodné úspechy. Určité vzkriesenie niekdajšej slávy ABBY prišlo s muzikálom Mamma Mia! zostavenom z ich piesní. Po muzikáli nasledoval ešte úspešnejší film, ktorý bol v roku 2008 najlepšie zarábajúcim filmom vo Veľkej Británii.

ABBA bola v časoch svojej slávy celosvetovým fenoménom. Ako zvládali divoké 70. roky – éru drog a sexuálnej neviazanosti? Ako povedal Björn v jednom rozhovore prostredníctvom otázky na Fridu: „Je to divné, pamätáš si, že by za tebou niekto prišiel a povedal, ‚Pozri, mám pre teba fakt dobré drogy‘?” Frida povedala: „Oh, nie, nikdy.“ A Björn so smiechom potvrdil: „Nikdy! Nikdy! Dokonca ani na turné! Je to zvláštne, čo poviete?” Frida dodáva: „Viete, boli sme často doma, takže by museli prísť k nám domov a zaklopať nám na dvere, aby nám ponúkli nejaké drogy.“ Björn to so smiechom uzavrel: „Boli sme úplne čistí.”  Členovia ABBY nemali čas vyrážať si kamsi na party. Mali plný harmonogram a dokonca minútové prestávky v nabitom kalendári využívali na rozhovory v televízii či rádiu alebo podpisové akcie.

Hoci sa ABBA tvrdým drogám vyhla, predsa len to nebolo úplne bez problémov. Benny mal problémy s alkoholom a so závislosti sa zotavil, až vo veku 59 rokov. Ako povedal: „Bez alkoholu som sa necítil dobre a tak som vedel, že mám problém. Vyhľadal som pomoc a dostal som ju… Vedel som, že ak budem piť ďalej, je tu riziko, že stratím všetko. Ak človek pije dosť dlho, začne strácať svoj život.“ Bennov syn Ludvig mal tiež problémy s pitím a drogami. Povedal: „Ak pitiu venujete dostatočne dlhý čas a energiu, je možné, že sa stanete rýchlo závislými. Navyše, ak k tomu beriete mnoho iných liekov, ako som to robil ja, celý proces je oveľa rýchlejší.“

ABBA patrila medzi jednu z mála kapiel svojej doby, ktorá bola čistá. Ako povedal Benny: „Nepotrebovali sme žiť podľa obrazu rockových hviezd – spíjať sa na verejnosti. Boli sme dospelí.” Najväčší verejný škandál kapely sa odohral, keď Angetha, najtemperamentnejší člen skupiny, hodila po Björnovi haringa, ktorý mu pristál rovno na tvári. 😀

Zdieľať na Facebooku