Po celom svete je užívanie alkoholu problém, ktorý priamo či nepriamo spôsobuje dva milióny úmrtí ročne. Ďalšie mnohé milióny ľudí kvôli alkoholu prichádza o zdravie, rodinu, prácu alebo radosť zo života.
Jedna z ťažkostí pri eliminácii užívania alkoholu je jeho legálnosť. Pitie ako také je legálne takmer vo všetkých krajinách sveta. Byť trochu opitý sa považuje za prijateľné, dokonca normálne v mnohých kultúrach. V iných sú zase určité príležitosti či miesta, pri ktorých je mierna opitosť braná ako bežná – napríklad v západných kultúrach pri športových podujatiach, novoročných, rodinných či narodeninových oslavách, vysokoškolských párty a podobne.
Znamenia a príznaky problému s nadmerným užívaním alkoholu môžu byť priateľmi či kolegami prehliadané či tolerované, až kým napáchané škody nezačnú byť očividné. Avšak pre členov rodiny a blízkych priateľov bývajú spravidla viditeľné už oveľa skôr.
Ak premýšľate nad tým, či nejaká osoba, s ktorou ste v styku, užíva nadmerne alkohol alebo už prešla do fázy alkoholizmu, sledujte nasledujúce veci.
Nadmerné užívanie alkoholu:
- Užívanie alkoholu zasahuje do pracovných povinností, školy či iných aktivít, pretože osobe býva zle alebo má opicu
- Osoba si vypije, hoci vie, že bude napríklad riadiť auto alebo iný dopravný prostriedok, prípadne robiť niečo iné, pričom je omámenie alkoholom veľkým rizikom
- Objavujú sa menšie výpadky pamäte alebo úplné okná
- Dochádza k nehodám či zraneniam po užití alkoholu
- Osoba pije aj napriek tomu, že u nej existujú telesné stavy, ktoré sa pitím zhoršia
Užívanie alkoholu, ktoré prechádza do alkoholizmu sa prejavuje nasledovne:
- Osoba nedokáže ukontrolovať, koľko alkoholu vypije alebo kedy ho vypije
- Potrebuje vypiť viac, ako dosiahla rovnaké opojenie ako kedysi
- Keď prestane piť, má abstinenčné príznaky a môže jej byť na zvracanie, zažíva nadmerné potenie, triašku či pocit úzkosti
- Vzdáva sa iných aktivít, ktoré má rada, aby si mohla vypiť
- Veľa času trávi buď pitím, alebo vytriezvením
- Hoci jej pitie poškodzuje kariéru, vzdelávanie, rodinný život či iné vzťahy, neprestáva piť
- Pije už v skorších fázach dňa, zostáva v opitosti dlhú dobu, alebo pije sama
- Pitie skrýva a hľadá výhovorky, ktorými pitie ospravedlňuje
- Neustále sa spolieha na alkohol, ktorý má uvoľniť jej stres a vyriešiť problémy
- Chcela by s pitím prestať, no napriek mnohým pokusom neustále pije
- Alkohol sa stáva stredobodom jej záujmu
- Vždy sa potrebuje uistiť, že má po ruke dosť alkoholu a jej sociálne aktivity takmer vždy zahŕňajú aj pitie
Nadmerná konzumácia alkoholu by nemala byť prehliadaná
Tieto príznaky nadmerného pitia alkoholu a alkoholizmu sú varovnými signálmi, že dochádza k poškodeniu zdravia, mysle, vzťahov, k potenciálnemu vzniku problémov so zákonom. Prehliadanie znamení nadmerného užívania alkoholu môže pripraviť pôdu pre závislosť. Keď človek stratí kontrolu nad svojím pitím, ide dolu po špirále, ktorá vedie k chorobe, rozvráteniu rodiny, vzťahov, uväzneniu či smrti.
Najvyššia miera úmrtí spojených s pitím alkoholu je v Rusku a jeho susediacich krajinách, kde až 20 % úmrtí u mužov súvisí s konzumáciou alkoholu. V Číne, Južnej a Strednej Amerike a Východnej Európe je to 5 až 10 % úmrtí spôsobených užívaním alkoholu. Cirhóza pečene je u týchto prípadov najčastejším dôvodom smrti a hneď na druhom mieste sú automobilové nehody spôsobené jazdou pod vplyvom alkoholu.
Ako pomôcť
Všimli ste si u niekoho z vášho okolia vyššie uvedené symptómy nadmerného pitia či alkoholizmu? Skúste ho najprv priviesť k tomu, aby sa o alkohole dozvedel viac, viac faktov. Napríklad prostredníctvom tejto brožúrky. Zároveň môžete skúsiť použiť postup z tohto článku a spolu s veľkou dávkou lásky a trpezlivosti možno zachránite hneď niekoľko ľudských životov naraz.
Zdroj: https://www.narcononuk.org.uk
Cover photo by Dylan Sauerwein on Unsplash
Najnovšie komentáre