Hovoril som s veľkým počtom ľudí, ktorí berú drogy, aby som zistil ich dôvody „prečo“, a odpovede sa rôznili. Medzi najtypickejšie však patria: uvoľnenie, kreativita, útek z nudy a snaha o sociálne zaradenie. Všetkým týmto dôvodom plne rozumiem, pretože kto sa nechce cítiť uvoľnený, kreatívny, niečím plne zaujatý a sociálne akceptovaný?

Problém s drogami nespočíva v pozitívnych efektoch, ktoré sa ľudia ich braním snažia dosiahnuť, ale v negatívnych dôsledkoch v podobe zničených životov a rodín. Vedľajšími efektmi sú závislosť, znížené mentálne schopnosti a energia, kriminalita, paranoja, psychóza a iné negatívne problémy súvisiace s mentálnym zdravím. 

Ide o to, že túžba byť „high“ a cítiť z drogy žiaduci účinok zaslepia človeka voči negatívnym dôsledkom, ktoré s braním drogy súvisia, alebo spôsobia, že je ich ochotný akceptovať. A preto zamerať sa v rozhovore s užívateľom na to, aby ste mu vysvetlili, aké sú drogy zlé, je jedným z najmenej účinných spôsobov, ako s ním hovoriť o jeho závislosti. Ak si totiž neuvedomíte, čo užívateľ považuje za žiaduci efekt drogy, ktorú berie, bude mať pocit, že ho staviate do nepráva a okamžite „vypne príjem“.

Takže, čo som zistil, že funguje? Opýtajte sa, ako mu droga pomáha ­– a buďte príjemne neustúpní, až kým nezískate úprimnú odpoveď (obyčajne začne tým, že vie, že mu nijako nepomáha, ale ak vytrváte a budete naozaj počúvať, nakoniec vám povie, ako cíti, že mu droga pomáha) a keď vám to povie, musíte mu tento pocit potvrdiť. Môže to byť pre vás ŤAŽKÉ. Budete musieť prekonať svoje silné nutkania „poučiť“ ho znovu o tom, aké sú drogy zlé. Položte si ale túto otázku: pomohlo mu už niekedy vaše neustále vtĺkanie toho, aké sú drogy zlé, v tom, aby s nimi prestal? Pravdepodobne nie. Nehovorím, aby ste s ním súhlasili, že droga je dobrá. Hovorím len toľko, aby ste potvrdili jeho pocit – povedzte mu (a myslite to úprimne), že rozumiete tomu, že to takto cíti. Tento krok je dôležitý, pretože on sa potrebuje cítiť v práve a o čo viac ho budete tlačiť do nepráva a hovoriť mu, že to, čo robí, je zlé, o to tvrdšie sa bude brániť a obhajovať svoju pravdu. Pripustite (a skutočne to tak myslite), že má plné právo cítiť to tak, ako to cíti a on trochu ustúpi zo svojej obrannej pozície a bude ochotný sa aspoň pozrieť, do akej miery má pravdu.

Keď ste toto dosiahli, môžete s nimi začať hovoriť o tom, akými inými cestami by mohol dosiahnuť žiaduce efekty, ktoré zažíva z drogy. Existujú stovky spôsobov, ako sa zrelaxovať, byť kreatívny, niečím nanajvýš zaujatý či sociálne akceptovaný, a tieto nemajú ako vedľajší účinok najrôznejšie negatívne dôsledky užívania drog.
Je tu cvičenie, zdravé jedlo, dlhé prechádzky, cestovanie, koníčky a mnohé ďalšie riešenia, ktoré neničia jeho duševnú a telesnú pohodu ani životy rodín.

Ak potrebujete pomoc s tým, ako toto použiť v rozhovore s niekým, na kom vám záleží, alebo by ste chceli členovi rodiny pomôcť zbaviť sa závislosti od drog, kontaktujte Narconon UK, kde pracuje aj česky hovoriaci personál.

Autorom článku je Fraser Scott, ktorý je externým prispievateľom na blogu organizácie Narconon Spojené kráľovstvo. Predáva umenie a v Londýne vlastní dve galérie. S niektorými najznámejšími kapelami spolupracuje na charitatívnych projektoch v oblasti drogovej prevencie.

Zdieľať na Facebooku