Na Slovensku je stále populárnejšie užívanie tzv. nikotínových vreciek a to už u detí na základných školách. Mnohí stredoškoláci a vysokoškoláci sú zbehlými užívateľmi. Nikotín je vysoko návyková droga legálne užívaná po celom svete. Do tela sa dostáva fajčením vysušených tabakových listov, žuvaním tabaku (vstrebávaním cez sliznicu ústnej dutiny) alebo jeho šňupaním.

Nikotínové potešenie bez tabaku a dymu“ sľubujú dodávatelia nikotínových vreciek. No napríklad v Nemecku je voľný predaj týchto produktov zakázaný a nemecký Federálny inštitút pre hodnotenie rizík (BfR) varuje pred zdravotnými rizikami spojenými s ich užívaním.

Moderný nástupca tradičného „snusu“
Takzvaný „snus“ je v Škandinávii tradične populárny: malé tabakové vrecko sa zatlačí pod hornú peru na ďasno a chvíľu sa nechá v ústach. Nikotín, ktorý obsahuje, sa do tela dostáva cez sliznicu. Väčšina týchto produktov je aj ochutená. V EÚ sa však snus nemôže predávať mimo Švédska. 

Ako moderný nástupca „snusu“, orálneho tabaku, sú na Slovensku dostupné nikotínové vrecká bez obsahu tabaku. Pozostávajú z rastlinných vlákien, zvlhčovadiel, vody, aróm a nikotínových solí. Výrobcovia a distribútori sľubujú pôžitok z nikotínu bez dymu alebo silný nikotínový „kick“ – čistý, diskrétny a ľahko použiteľný. Keďže vrecká neobsahujú tabak, nedochádza k vedľajšiemu efektu tmavého sfarbenia zubov. Podľa dodávateľov chutia ochutené vrecká s práškovým obsahom niekedy sviežo, inokedy po mäte, citróne, melóne či lesnom ovocí. 

Vrecká pravdepodobne vyvolávajú závislosť
Nemecký Federálny inštitút pre hodnotenie rizík preskúmal štúdie o produktoch, preskúmal niektoré nikotínové vrecká a zverejnil vyhlásenie o predbežnom hodnotení zdravotných rizík nikotínových vreciek. Píše v ňom: „Federálny inštitút pre hodnotenie rizík zatiaľ nemá konkrétne poznatky o účinku nikotínových vreciek, ktoré vyvolávajú závislosť. Predpokladá sa však, že aj táto forma užívania nikotínu vyvoláva závislosť.“ Úrad v súčasnosti robí experimentálne štúdie s nikotínovými vreckami.

Nič pre kardiakov, tehotné ženy a mladých ľudí
Užívanie nikotínových vreciek predstavuje vážne zdravotné riziko najmä pre deti, mládež a nefajčiarov, keďže nikotín má návykový účinok. Vysoko rizikovými užívateľmi môžu byť tehotné (nikotín vedie k zvýšeniu počtu mŕtvo narodených detí) a dojčiace ženy kvôli prechodu nikotínu do materského mlieka. Nikotínovým vreckám by sa mali vyvarovať aj osoby s kardiovaskulárnymi ochoreniami, pretože nikotín má silný vplyv na srdce a krvný obeh.

Úrady varujú pred vysokými hladinami nikotínu
Nikotínové vrecko s váhou okolo 0,5 g obsahuje 3 – 25 mg nikotínu. S jedným vreckom s minimálnym obsahom nikotínu tak dostanete do tela naraz 3 mg nikotínu. Pre porovnanie: V EÚ je horná hranica obsahu nikotínu v jednej cigarete 1 mg. Zákon č. 89/2016 Z.z. o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súčasnosti nikotínové vrecká nepozná. Od januára 2023 budú v účinnosti jeho doplnenia, ktoré však neupravujú max. obsah nikotínu v jednom vrecku.

Vyskytli sa prípady otravy nikotínovými vreckami
Podľa nemeckého Federálneho inštitútu pre hodnotenie rizík sú už známe niektoré prípady otravy s miernym priebehom a príznakmi ako nevoľnosť a vracanie spôsobené nikotínovými vreckami. V tejto chvíli sa čaká na výsledky dlhodobých štúdií skúmajúcich dôsledky pravidelného a dlhodobého používania nikotínových vreciek.

Voľne v predaji
Na Slovensku sú nikotínové vrecká voľne v predaji. Dajú sa kúpiť v e-shopoch, trafikách na čerpacích staniciach alebo aj potravinách. Cena je okolo 5 € za balenie (20 ks vreciek).

Moja skúsenosť s nikotínovým vreckom – rozhovor so študentkou

Ako si sa k vrecku dostala?
Vrecko som mala asi 3x v živote. Nakoľko nie som fajčiar ani vrecká bežne nepoužívam, dostala som ho od mojich spolužiačok na vysokoškolských žúroch. Ako to už chodí, po pár drinkoch a neustálom ponúkaní, „veď to vyskúšaj, je to super, uvidíš,“ som teda súhlasila.

Čo rozhodlo o tom, že to skúsiš?
Z časti zvedavosť, z časti alkohol v krvi a v neposlednej rade som bola posledná, čo ani nefajčí a neužíva „žuvák“. A pretože to boli vždy situácie niekde na párty, tak som súhlasila a skúsila. Ako sa hovorí „nechcela som trhať partiu“.

Aká bola prvá skúsenosť? 
Po vložení vrecka do úst a inštruktáži od spolužiakov som ako prvé pocítila veľmi chutnú príchuť, bolo to niečo tropické ako mango či ananás. Trvalo asi 2 minúty, kým som začala niečo cítiť. Mala som tento výrobok prvýkrát, takže moje telo vôbec nebolo na nikotín zvyknuté. Veľmi sa mi začala točiť hlava a cítila som, ako rýchlo mi bije srdce. Zľakla som sa a vrecko som si hneď vybrala. Nikotín však bol už dávno vstrebaný a moje zlé pocity sa len zosilňovali. Po chvíľke som si prestala cítiť nohy a ruky, ako keby som ich ani nemala, bolo mi ma vracanie a mala som pocit, akoby ma moje telo vôbec neposlúchalo. Z tanečného parketu som si musela ísť sadnúť, podlamovali sa mi nohy. Bolo to veľmi silné a intenzívne cca 10-15 minút, potom účinky pomaly vymizli. Po cca 30 minútach som bola v poriadku.

Skúsila si to znova? Prečo?
Skúsila som to potom v podobných situáciách ešte jeden alebo dvakrát, zážitok to bol veľmi podobný ale už nie taký silný. Prečo? Ja vlastne ani neviem, zo zvedavosti.

Ako ti opísali svoju skúsenosť tí, ktorí ti „žuvák“ ponúkli?
Spolužiaci to užívajú denne, pochvaľujú si to. Vraj im z toho nesmrdia ruky, dych a ani oblečenie, a má to zhruba rovnaký účinok ako cigarety. Ďalší benefit je, že do úst si to môžu dať pokojne aj počas prednášky, nie je to skoro vôbec vidieť a dá sa s tým aj konverzovať. To je pre pravidelných užívateľov nikotínu veľmi pohodlné, nemusia ísť von si jednu zapáliť, jednoducho výberu peknú krabičku, dajú si vrecko, a keď ho chcú dať von, majú v krabičke oddelený priestor na použité vrecká.

Čo vnímaš na kamarátoch, ktorí v tom pokračujú alebo užívajú nikotínové vrecká pravidelne?
Hlavne to, že bez toho nevedia vydržať, aj keď je náročné vôbec zbadať že si to dávajú alebo to už majú v ústach. Oni taký výrazný účinok už necítia, myslím, že na mňa to zapôsobilo tak silno, pretože som nefajčiar.

Ďakujem za rozhovor.

Zdieľať na Facebooku