Čo ťa priviedlo k prednášaniu PRAVDY O DROGÁCH? 

Prednášať som sa rozhodla počas svojho štúdia v zahraničí. Keď som sa skutočne priamo pozrela, v akom stave je svet a spoločnosť a že ak s tým niečo neurobíme, nedopadne to dobre. Naozaj vidím, že drogy sú príčinou úpadku ľudí, zničených vzťahov, zdravia a psychických problémov. Až keď som si dala dole „ružové okuliare“ a prestala som sa tváriť, že tento problém neexistuje a prestala som sa vyhovárať a mať postoj, že sa s tým nedá nič robiť, povedala som si, že idem priložiť ruku k dielu a pomôcť. Som stále mladá a čaká má toho v budúcnosti ešte veľa a preto chcem, aby bola tá budúcnosť krásna – pre mňa, pre moju rodinu, priateľov, kolegov a pre celú spoločnosť.

Aká bola tvoja skúsenosť s drogami napríklad v škole? 

Z drog som skúsila len alkohol a cigarety, pila som prvýkrát ako trinásťročná na diskotéke. Potom som išla na strednú školu a tam sa alkohol stal súčasťou každého výletu či akcie. Potom nastal u mňa zlom – keď som mala 16 rokov, rozhodla som sa, že do konca života si už nedám ani kvapku alkoholu. Toto nebolo u mojich blízkych vôbec pochopené a samozrejme som bola za divnú. Vo svete, kde je alkohol súčasťou všetkých spoločenských akcií a osláv som musela každému vysvetľovať že nepijem, pretože som sa tak rozhodla a že „nie, nie som chorá ani tehotná“. Z alkoholu sa stala natoľko bežná vec, že človek, ktorý nepije, nie je v očiach ostatných poriadku. Ešte nikoho som nepočula, že by sa opýtal: „Ako to, že nefajčíš trávu? Je všetko v poriadku?” A hoci je alkohol jed ako ktorákoľvek iná droga, pri ňom je druhým skrátka divné, že si človek nechce ničiť telo a opíjať sa. Ľudia môjmu rozhodnutiu nerozumeli. Teraz je to už viac ako 7 rokov, čo som nemala ani kvapku alkoholu či inú drogu a bolo to úžasné rozhodnutie. Viem, že sa dá baviť aj bez drog a dokonca ešte lepšie, pretože si na druhý deň všetky zážitky pamätám a nie je mi potom celý deň zle.

Adelka robí svoju prvú prednášku PRAVDA O DROGÁCH pre piatakov na ZŠ Belá.

Ako sa tebe osobne podarilo vyhnúť drogám? 

Drogy som párkrát v živote skúsila, ale keď som videla, čo to robí s ľuďmi, ako to ničí vzťahy, ako ľudia pri opitosti podvádzali svojich partnerov „nevinným flirtovaním“, robili veci, ktoré neskôr ľutovali, ako im klesla inteligencia a kazilo sa im zdravie, povedala som si, že toto nie je správna cesta. Dala som si záväzok, že nebudem piť celý život a rozhodla som sa ho dodržať. Nebolo to ľahké, pretože som kvôli tomu prišla o niektorých priateľov – o tých, s ktorými bol spoločný čas trávený zábavou, alkoholom a drogami. No našla som si nových priateľov, ktorí majú v živote rovnaké ciele ako ja a chcú viesť život, ktorý stojí za to. U ostatných mi pár rokov trvalo, kým sa ľudia konečne naučili, že mi jednoducho alkohol ponúkať nemusia a stále sa občas stane, že musím vysvetľovať prečo nechcem naliať. No ak to máte u seba jasne stanovené a viete, že je to správne rozhodnutie, nikto vás nepresvedčí ani na „jeden pohárik“.

Čo je podľa teba rozhodujúcim faktorom v úspešnom boji proti zneužívaniu drog deťmi a mladými ľuďmi? 

Pre mňa je rozhodujúci faktor mať správne vedomosti. Na škole nás nikdy neučili, čo drogy skutočne spôsobujú človeku. Potom príde puberta a mladí začnú skúšať – či už z nudy, zo zvedavosti alebo preto, že chcú niečím zaujať. A keďže je droga urobená tak, že sa po nej človek cíti nachvíľu lepšie (aj keď je to len falošný príjemný stav), začnú ju užívať viac a viac. Keby naozaj vedeli, čo drogy robia a vedeli by pozorovať, ako vplývajú na život, nezačali by s nimi. Mne osobne stačilo  pochopiť, že rovnaký príjemný pocit uvoľnenia a slobody, ako zažívame pri drogách, viem dosiahnuť aj inak a dokonca natrvalo. Stačí mať správne informácie, mať ciele v živote a ísť si za nimi a šťastný život je na dosah.

Ty máš 23 rokov – prezraď, ako reagujú na tvoju prácu v Slovensko bez drog Tvoji rovesníci? 

Väčšia reakcii bola pozitívna, dostala som podporu a obdiv, že som sa do niečoho takého pustila. Pár bolo aj pohŕdavých a výsmešných, no tie prídu vždy, keď sa človek pustí do niečoho prospešného, takže som to neriešila.

Aké máš ako prednášateľ Pravdy o drogách ciele? 

Môj cieľ je priniesť každému študentovi na ZŠ a SŠ v okolí žilinského kraja pravdu o drogách – urobiť pre neho prednášku tak, aby dostal tie správne informácie a vedel sa na základe nich rozhodnúť.

Adelka s prednášateľmi Palim, Mišom a Peťom na spoločnej prednáškovej akcii – SSOŠP DSA, Nitra.

Prednášať si začala len nedávno – ako si sa cítila na prvej prednáške? Prekvapilo ťa niečo? 

Mala som samozrejme stres, keďže som dovtedy nemala veľa skúseností s prednášaním a nevedela som, ako na mňa budú žiaci reagovať. Hneď ako som začala rozprávať, nervozita odišla a celá prednáška išla skvele. Dostala som aj krásne spätné väzby od žiakov a učiteľov. Bola som však prekvapená, koľko detí už v takom mladom veku (prvú prednášku som robila pre piatakov) malo skúsenosti s drogami. Tam sa mi potvrdilo, že som si vybrala správnu cestu a že práce v drogovej prevencii ma čaká veľa.

Práca prednášateľa nie je prácou na plný úväzok. Chodíš do školy alebo pracuješ? 

Ja chodím prednášať len 1 deň z týždňa, okrem toho mám ešte 2 práce. Moja hlavná práca je podnikanie, som riaditeľkou našej rodinnej firmy, ktorá predáva doplnky stravy na podporu zdravia. Moja druhá práca je organizovanie školení zameraných na osobný rozvoj. Práce mám viac než dosť, no veľmi ma baví, pretože sa všetky týkajú pomoci ľuďom.

Čo rada robíš vo voľnom čase?

Vo voľnom čase rada študujem knižky o osobnom rozvoji a snažím sa stále zlepšovať. Rada cestujem po svete, hlavne kvôli práci či štúdiu, ale vždy to spojím aj so spoznávaním danej krajiny. Hrám rada volejbal, ktorému som sa kedysi venovala aj aktívne. A tiež rada trénujem a učím nové triky nášho psa Odyho.

Ďakujem za rozhovor a prajem ti veľa nadšených žiakov na prednáškach.

 Reakcie žiakov na Adelkinu prednášku

Zdieľať na Facebooku