Rasti, ako dlho už prednášaš PRAVDU O DROGÁCH na slovenských školách?
Je to už 9 rokov (od roku 2012).

Čo ťa priviedlo k tomu, aby si sa venoval aj takejto aktivite?
Hlavne potreba informovať deti a mládež, aké sú nebezpečenstvá a následky užívania drog.

Nie je to tvoja práca na plný úväzok, čomu sa venuješ po pracovnej stránke?
Po pracovnej stránke sa venujem výžive zvierat a ľudí z pohľadu vysledovateľnosti pôvodu potravín – od pôdy, cez válovy s krmivom pre zvieratá až na tanier nás konzumentov. Takže konkrétnejšie sa venujem v oblasti poľnohospodárstva poradenstvu a aj predaju produktov pre pôdu, rastliny a zvieratá. Keďže som vyštudovaný technológ poľnohospodárskych produktov a fyziológ výživy , tak som presvedčený, že drogy nepatria k zdravej výžive detí, mládeže a ľudí celkovo.

Ako sa ti darí skĺbiť čas na prednášanie a čas na prácu?
Nie ľahko, pretože sme zatiaľ malá spoločnosť s 3 zamestnancami. Klúčová a odborná práca je teda na mojich pleciach. Uvedomujem si však, že deti a mládež sú budúcnosť našej krajiny a keď budú užívať drogy, tak ich nikto nezamestná, takže preto som vždy ochotný nájsť si čas aj na prednášanie PRAVDY O DROGÁCH. Taktiež som presvedčený, že ľudia, ktorí užívajú drogy, nevedia rozoznať chutné a zdravé jedlo a nakoniec im je aj jedno, čo konzumujú, čo môže viesť k tomu, že nakoniec nebude ani dopyt po zdravých u nás dochovaných a dopestovaných potravinách.

Čo tebe osobne prináša práca prednášateľa v Slovensku bez drog?
Pozorovanie z prvej ruky v tom zmysle, že vidím, ako uvažuje dnešná mládež a že skutočne je potrebné, aby sa dozvedela fakty o drogách.

Mal si pred svojimi prvými prednáškami trému? Máš ju ešte teraz?
Ano jasné, že som mal, ale tým že som sa nezľakol a pracoval som na sebe, tak už nemám obavy z námietok študentov, ktorí oponujú a neraz sa ma snažili aj zosmiešniť, aby si chránili svoju pravdu o drogách (väčšinou sú to tí, čo už majú skusenosť s drogami).

Ako prebehla protidrogová výchova s tvojimi deťmi? Hovoril si s nimi o drogách?
Áno, myslím, že moje dcéry v tom majú jasno a dokonca mi otvorene povedali, že medzi stredoškolákmi vidia užívanie drog v dosť veľkej miere. Preto plne rešpektujú a aj podporujú moju činnosť v oblasti prevencie. Zároveň by však nechceli byť vylúčené z kolektívu, tak pri prípitkoch s alkoholom radšej nie sú striktné… že si nič nevypijú. Tu vnímam veľký vplyv aj najbližšieho prostredia – aký v ňom panuje postoj k alkoholu a drogám.

Mal si v živote vlastné skúsenosti s drogami? Čo ťa priviedlo k tomu, aby si od drog upustil?
Áno, v mladosti som si s kamarátmi príležitostne vypil. Vtedy som bol pod vplyvom alkoholu odvážnejší a drzejší a následky zo zbytočne rozbitých vzťahov vnímam dodnes. Preto som sa rozhodol, že na posilňovaní sa alkoholom nie je nič dobré, keď dôsledkom sú vyslovené urážky a arogantnosť. Teraz už viem, že na dobrú náladu či na zvládnutie nejakého komunikačného problému sa nepotrebujem posilňovať alkoholom. Viem byť v pohode aj v nepríjemnejších konverzáciách a rovnako sa viem skvele zabaviť aj bez alkoholu.   

Čo robíš, keď práve neprednášaš alebo nepracuješ?
Rád pracujem fyzicky alebo majstrujem s cieľom vytvoriť niečo hodnotné. Tiež sa rád učím a čítam, aby som viac vnímal prírodu a život, v ktorom žijeme a vyrábame potraviny.

Ak by si mal možnosť jednou vetou vyjadriť svoj životný postoj, aká veta by to bola?
Lepšie je zaujímať sa o veci a učiť sa o živote a prírode, ako byť za každú cenu zaujímavý.

 

Ďakujem pekne za rozhovor.

 

 

Zdieľať na Facebooku