Alkohol – téma často sprevádzaná významným rozchodom v názoroch. Väčšina sa zrejme zhodne v tom, že alkohol v miere klasifikovanej ako alkoholizmus je problém, ale čo takzvané „príležitostné pitie“?

ČO JE VLASNTE ALKOHOL?

Povedzme si v krátkosti, čo vlastne alkohol je. Klasifikuje sa ako utišujúci prostriedok. To znamená, že spomaľuje životné funkcie, čo sa prejavuje zlou artikuláciou, nestabilnými pohybmi, narušeným vnímaním a neschopnosťou rýchlo reagovať. Ľudia pod vplyvom alkoholu majú dlhší reakčný čas a sú schopní riskovať v miere, v akej by to v triezvosti neurobili. Samozrejme, záleží od miery konzumácie.

Alkohol skresľuje vnímanie a úsudok a to nielen v stave opojenia (menšieho či väčšieho), ale aj po tom, čo už má človek pocit, že je triezvy. Spomeňte si na deň po tom, čo ste pili. Ak ste pili viac, cítite to aj na druhý deň – človek je mentálne pomalší, fyzicky sa necíti úplne fit. Ak pil menej, môže byť zľahka podráždený a mať, ako sa vraví, „kratšiu zápalnú šnúru“.

KTO NEPIJE S NAMI, PIJE PROTI NÁM

Alkohol ako súčasť osláv, posedení s priateľmi, rodinných stretnutí, táborákov, turistických či lyžiarskych výletov alebo partnerských tzv. „relax“ večerov je tak široko a bežne akceptovaný fakt, že zriedka sa nájde niekto, kto sa nad ním zamyslí alebo sa ho odváži spochybniť.

Už ste niekedy skúsili večer pri stole s priateľmi alebo na oslave či pri inej „vhodnej“ príležitosti povedať, že nebudete piť (alkohol)? Ak ste nemali nejaký skutočne pádny dôvod, tak ste si zrejme vyslúžili minimálne pozdvihnuté obočie vo výraze nemilého prekvapenia, je to tak?

SPOLOČENSKÍ VYDEDENCI 

Niekoľko ľudí, ktorých poznám, sa z rôznych dôvodov rozhodlo úplne prestať s pitím alkoholu, aj tým príležitostným. Bola som zvedavá, ako na túto zmenu reagovalo ich okolie. Asi by som klamala, keby som povedala, že ma reakcie prekvapili…

V jednom prípade kamaráti úplne prestali pozývať môjho známeho na spoločné akcie. Ďalšieho síce neprestali pozývať, no abstinenciu mu prostredníctvom nekonečného prívalu posmešných komentárov a poznámok dávali neustále „vyžrať“. V oboch skupinách sa našiel jeden, dvaja, ktorí sa úprimne zaujímali o to, prečo nepije a čo ho k tomu viedlo a dalo sa s nimi na túto tému rozprávať.

Avšak odpoveď, ktorá má zaujala najviac, bola od kamarátky, ktorá vedie vlastnú firmu, s čím často súvisia rôzne spoločenské udalosti a povinnosti, ktorým sa v takomto postavení dá len ťažko vyhnúť, rovnako ako pitiu alkoholu. Keďže bolo pre ňu unavujúce neustále niekde vysvetľovať, prečo nepije, začala si so sebou na akcie nosiť nealkoholické víno, ktoré si nepozorovane nalievala a popíjala spolu s ostatnými. Nikto netušil, že obsah pohára jej, na rozdiel od ostatných, pomáha udržať si čistú hlavu a ostražitosť.

Nuž, aj to je riešenie, no nie? 🙂

 

Foto: Anton Mislawsky, Unsplash.

 

 

 

Zdieľať na Facebooku