Ako drogy fungujú

Drogy sú v podstate jedy. Ich účinok závisí od užitého množstva drogy. Malé množstvo stimuluje (zrýchli a naštartuje vás). Väčšie množstvo účinkuje ako sedatívum (spomalí vás). A ešte väčšie množstvo spôsobí otravu a môže človeka zabiť. Toto platí pre každú drogu. Líši sa iba množstvo drogy, ktoré je potrebné na dosiahnutie konkrétneho účinku. Ale mnohé drogy spôsobujú aj niečo iné: priamo ovplyvňujú myseľ. Môžu skresliť pohľad človeka na dianie okolo neho. Výsledkom môže byť čudné, nerozumné, nevhodné a tiež deštruktívne konanie. Drogy blokujú všetky pocity a vnemy – tie, ktoré človek mať chce spoločne s tými, ktoré mať nechce. Takže drogy síce poskytujú krátkodobú pomoc tým, že uľavujú od bolesti, zároveň však ničia schopnosti a ostražitosť človeka a zatemňujú jeho myslenie. Lieky sú legálne drogy, ktoré majú cieľ „zlepšiť náš stav“ ale v skutočnosti len utlmujú nepríjemné pocity ako bolesť, smútok, žiaľ, atď… Niekedy sú potrebné. Avšak stále sú to drogy: účinkujú ako urýchľovače alebo utlmovače a privysoké dávky vás môžu zabiť. Takže ak neužívate lieky tak, ako by sa mali užívať, môžu byť rovnako nebezpečné ako nelegálne drogy.

Ja nepijem a som zásadne proti drogám. Častokrát sa stretávam medzi známymi na párty alebo diskotékach s otázkou ‚Prečo si niečo nedáš, daj si aspoň jeden…‘ Moja odpoveď je ‚a prečo by som si mala dať? Čo mi to akože prinesie? Veď sa viem zabaviť aj bez toho. A moje problémy tým aj tak nevyriešim. Navyše mi ráno nie je zle, nebolí ma hlava, pamätám si čo sa dialo a nie som celý víkend zalezená v posteli…

Dominika

Drogy ovplyvňujú myseľ

Z vyčajne si človek dokáže vybaviť spomienku okamžite, pretože má jasnú myseľ. Ale drogy zastierajú pamäť a vytvárajú v nej prázdne miesta. Keď sa človek snaží získať informácie z tejto zahmlenej spleti, nedokáže to. Drogy u človeka vyvolávajú pocit, že je pomalý alebo hlúpy a sú príčinou jeho zlyhaní v živote. A v dôsledku týchto zlyhaní sa jeho život stáva ťažším a človek chce viac drog, aby mu pomohli vyrovnať sa s tým.

Drogy ničia tvorivosť.

Jedným z klamstiev o drogách je, že sa človek vďaka nim stáva viac tvorivým. Pravda je úplne iná. Určite poznáte umelcov, ktorí podľahli liekom, alkoholu, či drogám a ich tvorivosť sa naždy vytratila zo scény. Častokrát sa stretnete s drogami v škole alebo medzi kamarátmi a počúvate reči typu „veď si daj“ alebo „prečo nie, treba si užiť život“… Škoda, že si týchto ľudí neviete pretočiť v čase o 5 rokov neskôr. Mnohých by sme našli vo väzeniach, bez práce, v nápravných ústavoch či mŕtvych. Je teda potrebné pozrieť sa na svoj život troche ďalej, ako len to, čo bude o týždeň. Človek, ktorý má jasne stanovené ciele a predstavu o svojej budúcnosti, si vie ľahko spočítať, či sú drogy prínosom alebo práve naopak.

Celý ten čas, čo som bol na drogách, som si myslel, že mám svoj život pod kontrolou a že je skvelý. Zničil som však všetko, čo som vybudoval a za čo som v živote bojoval. Zničil som všetky vzťahy s priateľmi, ktorí nedrogovali, aj s mojou rodinou, takže okrem kamarátov závislákov mi neostal nikto. Každý deň sa točil okolo jedinej veci – zohnať prachy na drogy. Bol by som urobil čokoľvek, len aby som mal môj milovaný pervitín – stal sa jedinou vecou, ktorá ma v živote zaujímala.

Patrik